Volný pád

Volný pád je vlastně pohyb předmětu (nás zajímá jen „předmět“ telo) jenom na základě síly gravitace. Při volném pádu není používán žádný pohon nebo jiná síla, než je gravitační pole, třeba gravitace země. Takový hrníček, který pustíte z ruky, vlastně zažije svůj malý volný pádíček (až se rozmlátí o podlahu, nejlépe dlaždičky).

Definice volného pádu nezahrnuje fakt, jak se předmět (čili tělo) má pohybovat na počátku pádu. Takže teoreticky, když třeba vyskočíte do vzduchu a dopadnete, tak jste si taky zalétali volným pádem. Takový let ale samozřejmě nenazýváme volným pádem, protože jste zažili prdlačku zážitek.

Volný pád bez rizika! Jaké pocity zažívají parašutisté při volném pádu, můžete zažít ve větrném tunelu s rychlostí až 270 km/h.

Volný pád a fyzika, čili technická definice

A je tu volný pád a fyzika. Skriktní technická definice vylučuje, aby předmět byl vystaven jiným silám, jako je třeba aerodynamický odpor. Ve striktní technické definici by předmět měl být přitahován jiným předmětem ve vákuu. Běžní lidé, netechnici, používají označení volný pád i pro člověka vyzdviženého do vzduchu jeřábem nebo letadlem a padajícího k zemi bez padáku.

Slastný pocit při volném pádu

Parašutisté zažívají božský pocit, že jsou ve stavu beztíže nebo by se dalo říct, že jsou na vzduchovém polštáři. Tento pocit je některými lidmi označován jako nepopsatelný a je tak skvělý, že jej chtějí zažívat znovu a znovu a jen kvůli němu opakovaně skákají z letadla a padá si zapnou až po minutě slastného pocitu při volném pádu.

Nebude mi špatně?

Při volném pádu se může stát, že budete mít nutkání na zvracení. Určitě se nedoporučuje slabším povahám a lidem, kteří mají zdravotní problémy. Nicméně dnes je tu jedna novinka, která i slabším povahám umožní otestovat volný pád bez rizika a bez pocitu na zvracení. Čtěte dále.

Mohu si i já vyzkoušet volný pád?

Je tu pro vás skvělá novinka – větrný tunel! Ačkoliv třeba nejste fandové do létání nebo nemáte na seskok z letadle peníze, případně si prostě nejste jistí, že je to zrovna nejlepší nápad, je tu pro vás skělá novinka – větrný tunel postavený jako simulátor volného pádu 🙂

Vyzkoušet volný pád