Rekordy ve volném pádu

Pro většinu lidí je rekordman ve volném pádu, Joseph alias Joe Kittinger, neznámá osoba. Přitom právě on byl prvním člověkem, který v roce 1960 vystoupal s balónem do výšky 31.000 metrů a skočil dolů volným pádem! Josephův rekord již překonal Felix Baumgartner.


Ale zpátky k prvnímu rekordmanovi. Joseph vystoupal do této neskutečné výšky 31 kilometrů s balónem Excelsior 16. srpna 1960. Stoupal jako balónek na pouti. Hrozilo mu stejné riziko jako potápěčům – dekompresní nemoc a ještě k tomu byl ohrožen nedostatkem kyslíku a ztrátou vědomí. Vystoupal do výšky tak neskutečné, že viděl zemi ve své „kulatosti.“ Vystoupal až do černé tmy, nad kterou chybí nebe. Vystoupal až do výšky, kde slunce svítí tak intenzivně, že nejsou vidět hvězdy. Simulátor volného pádu, ten je na zemi a v bezpečí.

Dokument o volném pádu Joe Kittingera:

Nebezpečí a problémy

Joseph měl sice skafandr s kyslíkem, ale jedna rukavice se mu rozbila a kvůli nízkému tlaku mu ruka natekla do dvojnásobné velikosti. Byl to první člověk, který viděl zemi ze stratosféry. Vydržel se tam dívat kolem sebe 11 minut a pak Joe zapnul kameru a v okolní teplotě -75 °C skočil dolů. Po letech Joe vypráví, že zpočátku mu vůbec nepřipadalo, že letí, protože se neměl očima čeho chytit. Když se však otočil a uviděl jak se balón vzdaluje neskutečnou rychlostí, bylo mu to jasné – padá k zemi. Joe neznal větrný tunel nebo podobné vymoženosti a to by bylo dozajista to poslední, co by ho zajímalo.

Jak vyzkoušet volný pád bez rizika?

Volný pád rychlostí zvuku

Jakou rychlostí padal Joe? Neskutečnou, 988 km/h – to je téměř rychlost zvuku. Neslyšel ale kolem sebe proudění vzduchu, protože v takové výšce vzduch skoro není. Potichu a sám padal dolů volným pádem prostorem bez vzduchu. Poloha, jakou letěl dolů, připomíná sedění na houpacím křesle a byl otočený obličejem vzhůru – směrem od země. Padal celé 4 minuty, než se objevila modrá obloha a svištění vzduchu (ve větrném tunelu můžete padat až 30 minut!).

Volný pád se vzduchem zbrzdil na méně než 300 km/hod. Ve výšce 5 km nad zemí si Joe otevřel padák a přistál.

Rekordní volný pád Felixe Baumgartnera

V dnešní době už je Joe překonaný. Překonal ho v roce 2012 Rakušan Felix Baumgartner, který skočil z výšky 39 kilometrů, takže z úplného okraje stratosféry. Měl podstatně lepší výbavu. Vše sponzoroval Red Bull a celý skok šlo sledovat živě na Youtube.

Při rekordním volném pádu z výšky 39 kilometrů překonal Felix rychlost zvuku. Letěl volným pádem rychlostí až 1342,8 km/hod, to jest 1,24 mach! Původně byl plán skočit z výšky 36 kilometrů, ale nakonec s balónem skokan vystoupal výš.

Do potřebné výšky vystoupal Baumgartner za 2 hodiny a 21 minut ve speciální kapsli zavěšené na balonu. Pád trval 8 minut a 50 sekund. Z toho asi polovina volným pádem a polovina na padáku.

Video záznam rekordního volného pádu

Češi a rekordy ve volném pádu

21. března 1957 české armádní parašutisty do 13.000 metrů vyvezl bombardér a vojáci vyskákali do vzduchu o teplotě – 55 °C. Dole byli za 3 minuty. Celkem padali 11.980 m volného pádu a do dnes nemají v ČR překonatele.

Doktorandka ČVUT sbírá rekordy

Rosina Kašičková sbírá po světě tituly za volný styl ve volném pádu. Kombinuje balet a sportovní gymnastiku, to vše za letu. Tím nás jen utvrzuje, že volný pád už není jen disciplína pro milovníky extrému, ale stává se zábavou pro odvážnější.

Je to 50 let, co udělal rekordní volný pád Joe Kittinger a teď už si zkouší podobnou věc hodně lidí. Dokonce jsou tu možnosti jako větrný tunel, který umožňuje volný pád simulovat. To už je opravdu pro každého.

Vyzkoušet volný pád bez rizika