Větrný tunel jako přístroj pro výzkum větrů

Pojem „větrný tunel“ nepatří jen pod zábavu, jak by se po přečtení tohoto webu mohlo zdát. Jsou i větrné tunely jiných typů a jeden takový věděcký Vám v tomto článku představíme.

Kdopak má ten poklad? Nikdo jiný, než České vysoké učení technické (ČVUT), Kloknerův ústav, oddělení mechaniky (jejich web stránka o tunelu). Páni vědci si tam sestavili špičkový větrný tunel pro své výzkumy. Je to poněkud jiná „hračka,“ než používáme pro let volným pádem. Tenhle tunel je horizontální a používá se pro výzkum účinku větrů na stavební konstrukce, chování větru na různém povrchu a podobně.

Informace o větrném tunelu v Kloknerově ústavu

Dostaveli ho v roce 1996. Dělalo na tom spousta lidí a ty lidi pracovali jednak pro ČVUT Kloknerův ústav, ale taky pro Výzkumný a zkušební letecký ústav. Všechno to podporovala Grantová agentura České republiky.

Jak už jsem psal, vědci díky tomuhle veledílu zkoumají, jak se chová vítr při foukání kolem staveb, ale taky jak se chová na různém terénu a různém povrchu a tak. Taky si tam modelují rozptyl plynů, čili jakože co se stane, když je někde oblak fujtajblu a jak rychle se to rozfouká a tak.

Kloknerácký větrný tunel (říkejme mu KáVéTéčko) má měřící prostor o délce 2 m a průřezem 1,8 x 1,5 m. Jinak je ale delší, je dlouhý asi 13,5 m.

Kávétéčko má nastavitelnou rychlost větru, který tam může fičet 0,4 až 25 m/s. Mají tam tři základní různé druhy vrstev na podlahu, které simulují různé situace na zemském povrchu při silném větru.

Větrný tunel pro vědce na zkoumání vlivu větru na stavby

Větrný tunel pro vědce na zkoumání vlivu větru na stavby a vůbec pro zkoumání chování větru, rozptylu plynů a tak

 

Mají tam měřák Dantec se sondami, čímž můžou super měřit vítr. Sondu si dají kamkoliv do tunelu je napadne a pak jim to na počítači zaznamená data, se kterými vědci dál pracují.

Uprostřed tunelu mají otočnou desku, na kterou dají model nějaké stavby a pak s tou deskou počítač točí a měří, jak dochází k proudění vzduchu kolem stavby. Protože jestli to nevíte, tak u vysokých staveb může dojít vlivem větru na docela prekérní situace. Tak například v americe vítr už schodil pár mostů, protože konstruktéři nepočítali s tím, že vítr kolem mostů bude vytváře víry, které mosty rozhoupou. No vážně.

Posuďte sami na videu – slavný most Tacoma Narrows, který po 4 měsících od uvedení do provozu předvedl osudný tanec s větrem:

Ale Vás tohle jistě nezajímá a radši byste si zalétali ve větrném tunelu pro letce 🙂