Větrný tunel klimatický – pro výzkum

A teď trošku seriózně. Je taky spousta dalších možností, jak využít stavbu typu větrný tunel a rozhodne nemusí jít jen o zábavu.

Vlastně by se spíš dalo říct, že větrný tunel se hodí především pro vědecké účely (třeba na výzkum větrů, formule F1) a jenom jeden z mnoha typů je dobrý pro zábavu.

Jedna z věcí, které se dají ve vědeckém větrném tunelu zkoumat, jsou klimatické změny. Na to slouží klimatický větrný tunel.

tunel-vetrny-klimaticky

Takový tunel je navržený také s řízenou rychlostí větru a je to uzavřený okruh. Ještě k tomu se tam ale dají řídit teplotní podmínky. Tunel má klimatickou a aerodynamickou část.

Simulujeme v takovém tunelu účinky větru na různých modelech. Do tunelu umístíte model, třeba model mostu nebo výškové budovy, a pak zkoumáte kudy vítr fičí. Dají se zkoumat vlivy větru, deště, teplíčka a další libovosti.  Takže tentokrát nepůjde o simulaci volného pádu.

Jde taky snadno regulovat teplotu uvnitř tunelu a teplotu větru.

Tyto všechny nastavení umožňují hrát si s větry jak je libo a výsledkem je velmi precizní výzkum, na základě kterého se dají určit okolnosti, za jakých může dojít k nějaké katastrofě  takové katastrofě se pak dá předem zabránit, například vhodným tvarem budovy nebo podobně.

Pro Vaši informaci, jeden takový klimatický větrný tunel je umístěn v Telči (více zde) a přispěla na něj EU.

Takže si nemyslete, že hraní si s větrem je zde jen pro zábavu. Jsou tu i jiné důvody 🙂